ACT  PROJECT 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ

Το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ KA3, με τον τίτλο "ΑCT-Active citizenship project to enhace pupils' social and civic competences" είχε ως πρωταρχικό σκοπό την προετοιμασία των σημερινών μαθητών και αυριανών πολιτών για την ένταξή τους στην κοινωνία του 21ου αιώνα, διαδικασία που απαιτεί πολλαπλές δεξιότητες και γνώσεις. Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών σε κρίσιμα ζητήματα και η συμβολή τους στη διαμόρφωση Σχεδίων Δράσης “ACT” έναντι των προκλήσεων της σύγχρονης πραγματικότητας, καλλιεργούν την υπευθυνότητα και οδηγούν στη συνειδητοποίηση του γεγονότος ότι η συλλογική δράση είναι συστημική και πολυπαραγοντική. Στόχος του Έργου είναι να διαμορφώνονται Σχέδια Δράσης “ACT” και συγκεκριμένα ένα σύνολο δραστηριοτήτων, που οργανώνονται γύρω από τουλάχιστον ένα από τα θέματα του “ACT”, όπως την καταπολέμηση διακρίσεων, την κοινωνική ένταξη, την πολιτισμική ετερότητα.

Λίστα Σχολείων με τα Σχολεία - Πιλότους 2017 -2018 και τις 21 Βέλτιστες Πρακτικές "ACT", που βραβεύτηκαν από την Υπουργό Παιδείας, στις 17/5/2021

21 ΓΥΜΝΑΣΙΑ ACT ΠΟΥ ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΑΝ ΑΠΟ THN ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ 17.05.2021