5ο Συμπόσιο Γυμνασίων UNESCO

Πέμπτη 11 Ιουνίου 2020. Συμμετοχή του 5ου Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής «Λέλα Καραγιάννη» στην Ιντερνετική Συνεργασία του 5ουΣυμποσίου Γυμνασίων UnescoAspnet Αττικής./

Participation under the Unesco Aspnet auspice, of the 5th Junior High School of Agia Paraskevi “Lela Karagianni” in the relevant Internetic Collaboration, on Thursday, 11th of June 2020.

Ή πώς να Χτίζεις γέφυρες μεταξύ των σχολείων του δικτύου ASPnet της UNESCO ακόμη και εξ αποστάσεως. Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες του Γυμνασίου μας, όπως και στα «Εκπαιδευτήρια Ν. Ζαγοριανάκος» για την άψογη φιλοξενία στην πλατφόρμα του σχολείου τους. Επίσης, οφείλονται συγχαρητήρια στην εθνική συντονίστρια κα. Βέρα Δηλάρη για τη συνεχή ενθάρρυνση και υποστήριξη, που κατάφερε όχι μόνο να διοργανώσει το ιντερνετικό Συμπόσιο αλλά και να κρατήσει ενωμένα εν μέσω κορωνοϊού, τα σχολεία του Δικτύου.

Συγχαίρουμε επίσης, τους μαθητές της Β’ Γυμνασίου, Αθανάσιο Σταμούλη και Σωκράτη Αποστολάκο, που υπό την καθοδήγηση του καθηγητή τους Εικαστικών, κου. Ανίκητου Γιαννούδη , δημιούργησαν ένα καταπληκτικό βίντεο για την κλιματική αλλαγή, προτείνοντας την Τέχνη ως δίοδο εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης στο πρόβλημα. Link για βίντεο.

Συγχαρητήρια επίσης αρμόζουν στους μαθητές, Γεώργιο Καλλιό, Αναστάσιο Βουτζαλή, Μαριάννα Ευθυμίου, Κωνσταντίνο Μαργαρίτη, Κωνσταντίνο Ριζόπουλο, Γεώργιο Ρηγόπουλο, Νίκο Κωνσταντόπουλο, Ιωάννη Δουδουνή για την άξια συμμετοχή τους με τις καθοριστικές λύσεις που πρότειναν για την καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής.

Or, how tobuild bridges among the Unesco Aspnet network schools, even if this entails working through the internet. Congratulations are due for the students of our school as well as the “Ekpaedeftheria N. Zagorianakos” school, the internetic host of the conference.

Special thanks and gratitude are in order for the Greek National co-ordinator, Μrs. Vera Dilari, who through her continuous support and empowerement managed to keep all Greek Aspnet Network schools, connected.

We also congratulate Athanasios Stamoulis and Sokratis Apostololakos, students of the 8th Grade, who through the guidance of their Arts Teacher, Mr. Anikitos Giannoudis, made a superb video on climatic change, featuring Art as a gateway, towards education and heightening of awareness of the problem. (see relevant link).

Congratulations also to the students: George Kallios, Anastasios Voutzalis, Marianna Efthimiou, Konstantinos Margaritis, Konstantinos Rizopoulos, Georgios Rigopoulos, Nikolaos Konstantopoulos, Ioannis Doudounis, on their competent conferenceparticipation. We also, congratulate them on their viable solutions about climatic change aversion.