Τοποθέτηση Ψυχολόγου

Αγαπητοί γονείς

Φέτος το σχολείο μας συμπεριελήφθη στις ομάδες των σχολείων που θα ενισχυθούν με Ψυχολόγο, ΠΕ23, σύμφωνα με το ΦΕΚ 5653/7-11-2022.

Ο σύγχρονος ρόλος του σχολικού ψυχολόγου είναι πολυδιάστατος και αφορά σε

ποικίλους τομείς παροχής ψυχολογικών και συμβουλευτικών υπηρεσιώνΟι σχολικοί ψυχολόγοι υποστηρίζουν με συστηματικό

και επιστημονικά τεκμηριωμένο τρόπο τους μαθητέςσυνεργάζονται

με τους εκπαιδευτικούςτους γονείς και όλη τη σχολική κοινότητα,

με στόχο τη βελτίωση της μαθησιακής πορείας,  την προαγωγή της συναισθηματικής

και κοινωνικής ανάπτυξης των μαθητών και τη δημιουργία ασφαλούςυγιούς  και

υποστηρικτικού κλίματος, που ενισχύει τους δεσμούς ανάμεσα στο σχολείο

την οικογένεια και την κοινότητα

Οι μαθητές μας, για να μπορέσουν να τον επισκέπτονται, θα πρέπει να έχουν την έγγραφη συγκατάθεση των γονέων τους και θα τηρείτε σειρά προτεραιότητας.

Μπορείτε να κατεβάσετε από ΕΔΩ την Υπεύθυνη Δήλωση με τη συγκατάθεσή σας και να την καταθέσετε στη Δ/νση του σχολείου ή να τη συμπληρώσετε ηλεκτρονικά από ΕΔΩ και να την αποστείλετε στο μέιλ του σχολείου μας: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Η διαδικασία της τοποθέτησης του Ψυχολόγου δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη, γι αυτό και δεν είναι γνωστή, ακόμη, η ημέρα που θα βρίσκεται στο σχολείο μας (μία ημέρα την εβδομάδα). θα σας ενημερώσουμε για την ημέρα και τις ώρες που θα δέχεται, αμέσως μόλις αυτή ολοκληρωθεί.