Οι μαθητές μας στη Στέγη Γερόντων

Επίσκεψη στη Στέγη Γερόντων, του Ενοριακού Φιλοπτώχου Ταμείου του Ιερού Ναού Αγίας Παρασκευής, πραγματοποίησαν οι μαθητές της Α΄Γυμνασίου του σχολείου μας, σήμερα, Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023. Η Στέγη Γερόντων του Ε.Φ.Τ. της Αγίας Παρασκευής είναι ένα από τα ιστορικά ιδρύματα της Ιεράς Αρχιεπισκοπής.

2 στεγη ΙΙΦιλοξενεί 45 γέροντες στους οποίους τα παιδιά χάρισαν χριστουγεννιάτικες καρτούλες που έφτιαξαν στο μάθημα των Καλλιτεχνικών, γάλατα και άλλα τρόφιμα που μπορούν να καταναλωθούν από τους γέροντες της Στέγης.2 στεγη ΙΟι μαθητές μας έψαλαν κάλαντα της Ελλάδας, απήγγειλαν ποιήματα και διάβασαν αποσπάσματα πεζογραφίας, με περιεχόμενο των αγίων ημερών. 2 στεγη ΙΙΙΙΟι γέροντες συγκινήθηκαν, ευχαρίστησαν και ευχήθηκαν στα παιδιά. Το ευγενικό προσωπικό της Στέγης πρόσφερε γιορτινό κέρασμα και σ΄αυτά και στους καθηγητές που τα συνόδευαν.