Μαθητικό Φεστιβάλ 2017

Στα πλαίσια του Φεστιβάλ Μαθητικής δημιουργίας, που διοργανώνει κάθε χρόνο ο Δήμος μας με τη συμβολή της Ένωσης Γονέων, το σχολείο μας παρουσίασε φέτος ένα θεατρικό έργο με τίτλο «Θέλω μια χώρα», στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας και παραδοσιακούς χορούς στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής.

Την έναρξη του Φεστιβάλ έκαναν οι μαθητές Καπίρης Αντώνης, Μαργαρίτη Ολυμπία, Υφαντίδου Έλλη και Μπαρμπούνης Κων/νος, παίζοντας όμορφες μελωδίες με τρομπέτα, φλογέρα και πιάνο, που επιμελήθηκε η μουσικός του σχολείου Μαρία Παπαχρήστου.

FEST5 FEST6

Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε το θεατρικό έργο «Θέλω μια χώρα», του Ανδρέα Φλουράκη, σε σκηνοθεσία - διδασκαλία, κοστούμια και σκηνικά της θεατρολόγου κ. Μίρκας Κρεστενίτη. Ήταν ένα έργο για την Ελλάδα, με πρωταγωνιστή το πλήθος των Ελλήνων. Με κύριο σύνθημα τη φράση «Θέλω μια χώρα» ο συγγραφέας μεταγράφει με χιούμορ και απελπισία όλες εκείνες τις φράσεις που ακούμε, λέμε και ξαναλέμε όταν μιλάμε για τη χώρα μας σήμερα. Ο λόγος δίνεται κυρίως στη νέα γενιά. Μια γενιά αμήχανη απέναντι στη γενικότερη κρίση, που νιώθει την ανάγκη να ορίσει ποια είναι η χώρα που ονειρεύεται. Όμως μπορεί να υπάρξει τέτοια χώρα; Και το κυριότερο: μπορεί αυτή η γενιά να τη διεκδικήσει; Παίζοντας με την έννοια της χώρας, αλλά και του ίδιου του θεάτρου ως «χώρα», όπου το όνειρο καλείται να γίνει πράξη, τα παιδιά κατέθεσαν τη δική τους ανάγνωση.

Χαρήκαμε το πηγαίο ταλέντο και την εκφραστικότητα των παιδιών, σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό έργο, καθώς και την πολύ όμορφη φωνή της Φοίβης στα τραγούδια της παράστασης υπό την συνοδεία πιάνου.

ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ :

Ι φιγένεια Βεκρή - Τζωρτζίνα Γκέργκι - Μαργαρίτα Μπαρμπούνη - Ακριβή Παπαστάμου - Ιάσονας Παντελιάς - Λυδία Παπαδογεωργάκη - Μελίνα Σαλί - Φοίβη ΚώνσταΤαβουλάρη

FEST1 FEST2

FEST3 FEST4

Στην είσοδο του σχολείου βρίσκονταν, επίσης, τα έργα ζωγραφικής των παιδιών που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Καλλιτεχνικών και των Μαθηματικών.

fest43 fest40

fest44 fest48

fest45 fest47

fest49 fest51

Την Κυριακή παρακολουθήσαμε την χορευτική ομάδα του σχολείου σε τρεις παραδοσιακούς χορούς, τον Σφαρλή, τον Γιαρίσκα και τον Ζωναράδικο, που δίδαξε και επιμελήθηκε η κ. Μπακοπούλου Βανέσσα.

xoroi4 xoroi5

xoroi6 xoroi2

xoroi3 xoroi1

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!