Οι μαθητές μας σε Εργαστήριο Αγγειοπλαστικής

Μαθητές/τριές μας, στα πλαίσια του Προγράμματος της Ουνέσκο "Σιφνιακή παραδοσιακή Αγγειοπλαστική, στοιχείο Ελληνικής Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς", έζησαν μια πολύ όμορφη εμπειρία, παρακολουθώντας την Πέμπτη 23 Μαϊου 2024 μάθημα Κεραμικής, στο ΙΕΚ Αγγειοπλαστικής, στο Μαρούσι.

Η Σίφνος έχει μια από τις σημαντικότερες αγγειοπλαστικές παραδόσεις στη νεοελληνική ιστορία. Επί τρεις τουλάχιστον αιώνες οι κάτοικοί της ασχολούνται αδιάλειπτα με την παραγωγή κεραμικών. Η αγγειοπλαστική δραστηριότητα ανθεί ακόμα και σήμερα στο νησί με πάνω από 15 ενεργά εργαστήρια. Η σιφνέικη κεραμική είναι στενά συνυφασμένη με την πολιτιστική κληρονομιά, την καλλιτεχνική δημιουργία αλλά και την οικονομία του νησιού.

0 sifnos