Το Σχολείο ως ΟΚΜ

0 AFISA OKM

Το 5ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής συμμετέχει στο Ερευνητικό-Πιλοτικό Πρόγραμμα: «Κοινότητες Μάθησης: Αξιολόγηση Ομοτέχνων/ Συνεργατικές πρακτικές. Συνεργατικές πρακτικές εκπαιδευτικών»

"Το Σχολείο ως Οργανισμός και Κοινότητα Μάθησης (ΟΚΜ)" αποτελεί ένα διακριτό εναλλακτικό παράδειγμα οργάνωσης, διοίκησης και λειτουργίας των σχολικών μονάδων, που προτάσσει τη μάθηση, προωθεί την καινοτομία και τη δημιουργικότητα, ενισχύει την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών, βελτιώνει τα εκπαιδευτικά αποτελέσματα και εμπεδώνει κλίμα εμπιστοσύνης ανάμεσα στο σχολείο, στην πολιτεία και στην κοινωνία.

Την Παρασκευή 24/11/2023 πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας Επιμορφωτική Συνάντηση των εκπ/κών του σχολείου, με κύριο ομιλητή τον κο Πασιά Γεώργιο, Ομότιμο Καθηγητή του ΕΚΠΑ, με θέμα το περιεχόμενο και τη διαδικασία συμμετοχής στο εν λόγω Πρόγραμμα.

20231124 154039-COLLAGE