Πρόσκληση στη 10η Συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

Το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στη 10η Συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας και σας προσκαλεί όλους, γονείς, καθηγητές και μαθητές, να παρακολουθήσετε τις συμμετοχές των μαθητών μας σ΄αυτήν με τις παρακάτω εκδηλώσεις:

Τετάρτη 20 Απριλίου 2016

Αίθουσα τελετών του σχολείου

• 17.30: Παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος «Το Ελληνικό Θαύμα» (διάρκεια 80?)

Το Ελληνικό Θαύμα είναι η γέννηση των επιστημών και της τεχνολογίας στην αρχαία Ελλάδα και αποτελεί θεμέλιο του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού. Σε μία εποχή που όλοι συζητούν τι χρωστάει η Ελλάδα στη Δύση, είναι καλό να γνωρίζουμε τι χρωστάει ο δυτικός πολιτισμός στην Ελλάδα.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ηλ. Σκαλτσάς, Β. Μπακοπούλου

Συμμετέχουν οι μαθητές: Ανδρικοπούλου Μυρτώ, Βεργίνης Γιώργος, Αρβανιτάκης Πέτρος, Γαλάτης Γιάννης, Ζανάκη Μαρκέλλα, Θεοδωροπούλου Ευγενία, Ιακώβου Αναστασία, Καραχάλιου Ελίνα, Καρβέλα Μαρία Ελπίδα, Μαζαράκη Κατερίνα, Μανουσαρίδη Δανάη, Μουχταρίδης Βασίλης, Πολυχρόνου Κατερίνα, Ταγάρα Στέλλα, Βασδέκης Θεοφάνης, Ζαχαράτου Χρυσίνη, Θεοδωρή Ειρήνη, Καπίρης Αντώνης, Καραχάλιου Ελίνα, Κουκουλομμάτη Χαρά, Κούτση Μαριάννα, Μπρουκλόγιαννης Γιάννης, Πανούσης Νίκος, Ρεϊζοπούλου Ντίνα, Τσανούλα Σοφία.

• 18.45: Μουσική συναυλία (διάρκεια 20?)

Θα παρουσιαστούν επιλεγμένα κομμάτια από τον κινηματογράφο και τη σύγχρονη μουσική σκηνή.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μ. Παπαχρήστου

Συμμετέχουν οι μαθητές της ορχήστρας: Γκίκας Στέφανος, Κορέλη Σοφία, Μαργαρίτη Ολυμπία, Σιούσιουρα, Μαρία, Σταθόπουλος Κωνσταντίνος, Υφαντίδου Έλλη, Bεργίνης ΒασίληςΚαπίρης Αντώνης, Μάνθος Κωστής, Πανούσης Νικόλαος, Ρεϊζοπούλου Ντίνα, Αγερίδης Σάββας , Ακτόγλου Κωνσταντίνα , Θεοδωροπούλου Ευγενία, Μανουσαρίδη Δανάη, Σταθουλοπούλου Βασιλική καθώς και η χορωδία του σχολείου μας.

• 19.40: Θεατρική παράσταση "Παραμύθι χωρίς όνομα¨του Ι. Καμπανέλλη

Διασκευή - σκηνοθεσία - διδασκαλία: Κωστόπουλος Χρήστος

Με την υποστήριξη του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Συμμετέχουν οι μαθητές: Ζανάκη Μαρκέλλα, Ζερβού Νικολέττα, Μαζαράκη Αικατερίνη, Μάλαϊ Άννα, Μαραβελή Αλεξάνδρα, Ρεϊζοπούλου Κων/να, Τσανούλα Σοφία