10η Συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας

Tην Τετάρτη 20 Απριλίου 2016, στα πλαίσια της 10ης Συνάντησης Μαθητικής Δημιουργίας,  παρουσιάστηκαν στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας, με μεγάλη ομολογουμένως επιτυχία, οι παρακάτω εκδηλώσεις:

•  «Το Ελληνικό Θαύμα»

Το Ελληνικό Θαύμα είναι η γέννηση των επιστημών και της τεχνολογίας στην αρχαία Ελλάδα και αποτελεί θεμέλιο του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού. Σε μία εποχή που όλοι συζητούν τι χρωστάει η Ελλάδα στη Δύση, είναι καλό να γνωρίζουμε τι χρωστάει ο δυτικός πολιτισμός στην Ελλάδα.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ηλ. Σκαλτσάς, Β. Μπακοπούλου, Γ. Μπίκας

Συμμετείχαν οι μαθητές: Ανδρικοπούλου Μυρτώ, Βεργίνης Γιώργος, Αρβανιτάκης Πέτρος, Γαλάτης Γιάννης, Ζανάκη Μαρκέλλα, Θεοδωροπούλου Ευγενία, Ιακώβου Αναστασία, Καραχάλιου Ελίνα, Καρβέλα Μαρία Ελπίδα, Μαζαράκη Κατερίνα, Μανουσαρίδη Δανάη, Μουχταρίδης Βασίλης, Πολυχρόνου Κατερίνα, Ταγάρα Στέλλα, Βασδέκης Θεοφάνης, Ζαχαράτου Χρυσίνη, Θεοδωρή Ειρήνη, Καπίρης Αντώνης, Καραχάλιου Ελίνα, Κουκουλομμάτη Χαρά, Κούτση Μαριάννα, Μπρουκλόγιαννης Γιάννης, Πανούσης Νίκος, Ρεϊζοπούλου Ντίνα, Τσανούλα Σοφία.

FEST3 FEST5

FEST1 FEST2

baz2 baz1

FEST4 FEST6

• Μουσική συναυλία

Παρουσιάστηκαν επιλεγμένα κομμάτια από τον κινηματογράφο και τη σύγχρονη μουσική σκηνή.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μ. Παπαχρήστου

Συμμετείχαν οι μαθητές της ορχήστρας: Γκίκας Στέφανος, Κορέλη Σοφία, Μαργαρίτη Ολυμπία, Σιούσιουρα, Μαρία, Σταθόπουλος Κωνσταντίνος, Υφαντίδου Έλλη, Bεργίνης ΒασίληςΚαπίρης Αντώνης, Μάνθος Κωστής, Πανούσης Νικόλαος, Ρεϊζοπούλου Ντίνα, Αγερίδης Σάββας , Ακτόγλου Κωνσταντίνα , Θεοδωροπούλου Ευγενία, Μανουσαρίδη Δανάη, Σταθουλοπούλου Βασιλική και η χορωδία του σχολείου μας.

FEST7 FEST8

FEST9 FEST10

• Θεατρική παράσταση "Παραμύθι χωρίς όνομα¨του Ι. Καμπανέλλη

Διασκευή - σκηνοθεσία - διδασκαλία: Κωστόπουλος Χρήστος

Με την υποστήριξη του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Συμμετείχαν οι μαθητές: Ζανάκη Μαρκέλλα, Ζερβού Νικολέττα, Μαζαράκη Αικατερίνη, Μάλαϊ Άννα, Μαραβελή Αλεξάνδρα, Ρεϊζοπούλου Κων/να, Τσανούλα Σοφία

FEST11 FEST12

FEST13 FEST16

FEST14 FEST15

FEST17 FEST18

• Έκθεση Τεχνολογίας των μαθητών της Α΄Γυμνασίου

Υπεύθυνος καθηγητής: Γ. Μπίκας

IMG 0313 IMG 0315

IMG 0314 tech

Την Παρασκευή 22 Απριλίου στην Κεντρική πλατεία Αγ. Παρασκευής το σχολείο μας παρουσίασε τους παρακάτω παραδοσιακούς χορούς:

• Τικ διπλό
  • Διπάτ
  • Κότσαρι
    Υπεύθυνοι καθηγητές: Β. Μπακοπούλου  - Γ. Μπίκας

FEST19 FEST20

Συγχαρητήρια σε όλους, μαθητές, καθηγητές και γονείς!!!

Και του χρόνου!!