Στα Τρίκαλα με Πρόγραμμα....

Στα Τρίκαλα με το πολιτιστικό πρόγραμμα

Στο πλαίσιο υλοποίησης του πολιτιστικού προγράμματος «Βιώνοντας την έναρξη της 4ης Βιομηχανικής Επανάστασης», η ομάδα των μαθητών/τριών του σχολείου μας συνοδευόμενη από τους καθηγητές τους κ.Σκαλτσά , κ.Μπακοπούλου και κ.Γαροφαλίδου, επισκέφτηκε σε ένα τριήμερο ταξίδι την εταιρεία Soukos Robots στη Λάρισα, το 5ο Γυμνάσιο Τρικάλων, το Δήμο Τρικκαίων και το Μύλο Ματσόπουλου στα Τρίκαλα. Οι εμπειρίες που αποκόμισαν τα παιδιά ήταν πολύτιμες, μοιράστηκαν τις λύσεις βιώσιμης ανάπτυξης που εφαρμόζονται από ιδιωτικούς φορείς και το Δήμο, ενημερώθηκαν σε ζητήματα καινοτόμων τεχνολογικών προγραμμάτων, γνώρισαν πτυχές της ιστορίας της πόλης και συνεργάστηκαν με τους μαθητές/τριες του σχολείου των Τρικάλων σε θέματα εφαρμογών ρομποτικής.Τους ευχαριστούμε όλους θερμά για την υποδοχή και τη φιλοξενία τους.

trikala2trikala1

trikala4trikala3