Πολιτιστικό πρόγραμμα 2021-22

«Η Βιβλιοθήκη τόπος συνάντησης ομάδων σχολικών Δραστηριοτήτων»

Ο χώρος της Βιβλιοθήκης, φέτος, λειτούργησε, εκτός του δανεισμού, και για την υλοποίηση του Πολιτιστικού προγράμματος, συστηματικά καθ΄ όλη τη διάρκεια του διδακτικού έτους.

Δημιουργήθηκαν δύο ομάδες, η ομάδα Σκακιού και η ομάδα Φιλαναγνωσίας, από μαθητές του τμήματος. Κάποιοι συμμετείχαν και στις δύο ομάδες.

ΟΜΑΔΑ ΣΚΑΚΙΟΥ

Στόχοι δημιουργίας της ομάδας σκακιού:

• Καλλιέργεια της λογικής σκέψης, της μαθηματικής λογικής, της κριτικής σκέψης, της διαίσθησης και της μνήμης
  • Προώθηση της υπευθυνότητας και της ευγενούς άμιλλας,
    βελτίωση της συγκέντρωσης των παιδιών, της υπομονής και της επιμονής τους
  • Καλλιέργεια των δεξιοτήτων της ανάλυσης και της λήψης αποφάσεων και κινητοποίηση της αποφασιστικότητας
  • Συνδυασμός της βιωματικής διδασκαλίας με το παιχνίδι
  • 0 στ

Αρχικά, τα παιδιά από το σκάκι, άρχισαν να παίζουν κατά δυάδες, μία σε κάθε τραπέζι, και σύντομα, επειδή ενδιαφέρθηκαν και άλλοι μαθητές του σχολείου, κυρίως της Α΄ Γ/σίου, χρησιμοποιήθηκε και η διπλανή Αίθουσα της Μουσικής, για να μπορούν να παίζουν περισσότεροι μαθητές.

Κατά τη διάρκεια, λοιπόν, των διαλειμμάτων, υπήρχε μεγάλη προσέλευση μαθητών στις αίθουσες σκακιού, γι αυτό και χρειάστηκε να δημιουργηθεί ένα πρόγραμμα προσέλευσης και χρησιμοποίησης του χώρου, ώστε να μπορούν όλοι να παίζουν, αλλά και να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής, λόγω κορονοϊού.

Από τον Ιανουάριο του 2022, ο Φιλόλογος καθηγητής της Ενισχυτικής Διδασκαλίας του σχολείου μας, κος Ηλ. Βαλασκατζής, ενδιαφέρθηκε να διδάξει στα παιδιά κινήσεις και ανοίγματα, κανόνες και στρατηγικές. Καθιερώθηκε, λοιπόν, η διεξαγωγή μαθημάτων κάθε Τρίτη, μετά το πέρας του διδακτικού ωραρίου.

0 ζ

Κάποιοι μαθητές πήραν μέρος στο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ Σκακιού 2022, που διοργανώθηκαν από τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα, και διακρίθηκαν:

• Ράδης Σωκράτης,  Β΄ Γυμνασίου: κατέλαβε την 1η θέση. Ο μαθητής χάρισε το μετάλλιο στο σχολείο
  • Φελεκίδη Δανάη και Πολίτης Κων/νος,  Γ΄ Γυμνασίου: πέρασαν στους τελικούς

ΟΜΑΔΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ

Στόχοι δημιουργίας της ομάδας φιλαναγνωσίας:

´Επέκταση, εμπλουτισμός και καλύτερη οργάνωση της μαθητικής φιλαναγνωσίας, αξιοποιώντας πιο ενεργά τα πλεονεκτήματα που δίνει στο σχολείο μας η ύπαρξη μιας αξιόλογης Σχολικής Βιβλιοθήκης

´Ενδυνάμωση της αυτοαντίληψης των μαθητών-αναγνωστών, έχοντας πρόσβαση σε αναγνωστικό υλικό που παρουσιάζει προκλήσεις γι’ αυτούς, αλλά είναι βατό

´Ενδυνάμωση της αίσθησης αυτονομίας των μαθητών-αναγνωστών, μέσα από την ενθάρρυνση  της επιλογής βιβλίων που να ανταποκρίνονται στα προσωπικά τους ενδιαφέροντα

´Ενδυνάμωση της αίσθησης του ανήκειν σε μία αναγνωστική κοινότητα, που τους παρέχει  ευκαιρίες για συζήτηση αυτών που διαβάζουν με άλλους

Η ομάδα είχε ως τόπο συνάντησης τη Βιβλιοθήκη, σε συγκεκριμένα διαλείμματα της εβδομάδας, αλλά και μετά το πέρας των μαθημάτων. Οι δραστηριότητες ήταν ποικίλες: ανάγνωση βιβλίων, συζήτηση, προώθηση βιβλίων και σε άλλους μαθητές του σχολείου, εμβάθυνση στο περιεχόμενο συγκεκριμένων βιβλίων.

Η ομάδα εξελίχθηκε και σε θεατρική, καθώς ανέβασαν σε δική τους σκηνοθεσία, κείμενο συμμαθητή τους που αφορούσε στην Καταστροφή της Σμύρνης.