2014-Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940

Το σχολείο μας γιόρτασε και φέτος

την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Προηγήθηκε η Γιορτή της Σημαίας με τον ορισμό του Σημαιοφόρου και των παραστατών, την επίδοση της Σημαίας από τον Δ/ντή του σχολείου και την απονομή των Αριστείων και των Βραβείων στους πρωτεύσαντας μαθητές του σχολ. έτους 2013-14.

okt1

okt2 okto3

okto4 okto5

Ακολούθησε το αφιέρωμα στους ήρωες του ηρωικού έπους της περιόδου 1940-44.

okt01

okt02

"Ήρωες του Έπους 1940-44"

Το έπος του 1940 ? 1944, δηλαδή το σύνολο των σπουδαίων ηρωικών κατορθωμάτων, η θριαμβευτική πορεία, ο σκληρός αγώνας και η νικηφόρα έκβασή του, γράφτηκε από το σύνολο του ελληνικού λαού, στα μέτωπα και τα μετόπισθεν, από το φαντάρο, τον ναύτη και το σμηνίτη, τον απλό πολίτη μη δυνάμενο να φέρει όπλο, το γιατρό και την νοσοκόμα, μέχρι τον αξιωματικό, το στρατηγό και τον ανώτατο άρχοντα της χώρας, με πίστη στα ιδανικά της πατρίδας.

okt6 okt8

okt9 okt11

Αυτό το θαύμα μοιράστηκε σε όλους. Στον στρατιώτη που για να πολεμήσει έπρεπε να υποστεί εκπαίδευση, να τύχει ηθικής τόνωσης, να εξοπλιστεί κατάλληλα, να οδηγηθεί στο πεδίο της μάχης και να ενεργήσει την κατάλληλη στιγμή. Αλλά πριν πατήσει τη σκανδάλη περίμενε εντολή από τον διμοιρίτη του, με σχέδιο που εφάρμοσε ο αξιωματικός του, σύμφωνα με τα σχέδια επιχειρήσεων της Μεραρχίας τα οποία είχε εγκρίνει το Σώμα Στρατού.

Και πάνω στη μάχη δεν ήταν λίγοι οι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί που οδηγώντας την επίθεση έπεσαν πρώτοι νεκροί ή τραυματίστηκαν.

okt10 okt13

Η συλλογικότητα του αγώνα ήταν ίσως πιο φανερή στο Πολεμικό Ναυτικό, όπου ολόκληρο το πλήρωμα ανεξάρτητα από βαθμό ή καθήκον αντιμετώπισε τους ίδιους κινδύνους. Αλλά και στην Αεροπορία επιχειρήσεις δεν έγιναν και δεν γίνονται χωρίς τους μη ιπτάμενους αξιωματικούς, υπαξιωματικούς και σμηνίτες.

okt12 okt15

okt14 okt20

Στη σημερινή εορτή, 74 χρόνια μετά την κήρυξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου θα παρακολουθήσετε γεγονότα της περιόδου 1940-44 «γραμμένα» από απλούς ανθρώπους που ξεδίπλωσαν το μεγαλείο τους μαχόμενοι για την πολυπόθητη λευτεριά.

Το μνημόσυνο αυτό είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής στη μεγαλοσύνη της ελληνικής ψυχής που θεριεύει όταν χρειάζεται, διδασκόμενη από την πολυκύμαντη ιστορία της.

okt16 okt17

okt18 okt19

Ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου παρακολουθήσαμε τη μαθητική παρέλαση και χειροκροτήσαμε τους μαθητές μας που παρήλασαν υποδειγματικά.

Βίντεο παρέλασης