Εορτασμός της Εθνικής Επετείου 2015

okt.prookt.pro2

Η φετινή γιορτή που έγινε στο σχολείο μας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 ήταν βασισμένη σε μνήμες των παιδιών της εποχής του Έπους του ΄40 και της Κατοχής. Το μεγάλο γεγονός του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου δόθηκε από το στόμα δύο παιδιών της Κατοχής, της Μαργαρίτας που ζει στην Κόρινθο και του Νέστορα που ζει στην Αθήνα. Τα παιδιά αυτά μεγαλώνουν όχι χρόνο με το χρόνο αλλά μέρα με τη μέρα. Το μήνυμά τους είναι μια κραυγή αγωνίας και προβληματισμού από τον κόσμο των μικρών στον κόσμο των μεγάλων.

Τα κείμενα που παρουσίασαν οι μαθητές ήταν αποσπάσματα από τα βιβλία: "Μαργαρίτα. Το Μπλε και το Άσπρο" της Κασ. Πανουτσοπούλου και "Αυτό το παιδί πέθανε αύριο" του Νέστορα Μάτσα.

Προηγήθηκε η Γιορτή της Σημαίας και ο Δ/ντής του σχολείου παρέδωσε τη Σημαία στη σημαιοφόρο και τα Αριστεία και Βραβεία στους μαθητές που πρώτευσαν κατά το σχολ. έτος 2014-15.

okt1okt2

okt3okt4

okt5 okt7

okt9 okt10

okt11 okt12

okt14 okt18

okt15 okt16

okt17 okt19

okt21 okt20

Μπορείτε να δείτε και να κατεβάσετε την μικρού μήκους ταινία που προβλήθηκε στη γιορτή με τον τίτλο: "Το Μπλε και το Άσπρο" εδώ.