Θεατρική παράσταση "ΙΛΙΑΔΑ"

Tην Πέμπτη 19 Δεκέμβρη οι μαθητές μας παρακολούθησαν στη σκηνή της αίθουσας τελετών του σχολείου μας τη θεατρική παράσταση "Ιλιάδα".

perfilias2003

«Μήλο χρυσό, μήλο γλυκό, μήλο μου μιλημένo

Μήλο νεραϊδομίλητο, μήλο μου ονειρεμένο

Μήλο με δάκρυα χαράς, μήλο μου κεντημένο

Μήλο με όρκους και φιλιά, μήλο μου μελωμένο»

Ένα χρυσό μήλο... Τρεις όμορφες θεές...

Η αφορμή ήταν μικρή αλλά αρκετή για να γραφτεί ένα αριστούργημα?

Η «Ιλιάδα»

Οι μεγάλες αρετές, η φιλία, η αγάπη, η θυσία αλλά και οι έριδες, οι ανταγωνισμοί και οι μεγάλοι εγωισμοί συγκρούονται, ζωγραφίζουν εικόνες και πλάθουν μύθους παρασύροντας σε ένα παιχνίδι ιστορίας και φαντασίας τα παιδιά .

Παρόλο που είναι ένα επικό έργο με σκηνές μάχης, αποδίδεται με τέτοιο τρόπο, ώστε να περνούν αντιπολεμικά μηνύματα για την ειρήνη και τα αγαθά της, χωρίς να χάνεται η αίγλη του μύθου.

Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας ντύνει τον Όμηρο με μουσική, πάνω στο κείμενο που με προσοχή επιμελήθηκε η Κέλλυ Σταμουλάκη. Σκηνικά γεννημένα από τη φαντασία και υπέροχα κοστούμια παρμένα από την εποχή του Ομήρου.

Ζωντανά τραγούδια και μουσικά όργανα πάνω στη σκηνή.

«Γιατί είναι θέλημα θεών σε τούτη την παρτίδα
Τόπος μας να ναι η καρδιά και η καρδιά πατρίδα!
Όλα λοιπόν είναι πατρίδες»

th1

th2