"Θέμα Χημείας"

Theatronio7

Τη Δευτέρα 4 Μαϊου μαθητές - μαθήτριες της Β΄και Γ΄ Γυμνασίου παρακολούθησαν την εκπαιδευτική παράσταση «Θέμα Χημείας», η οποία συνδυάζει ολιστικά την επιστήμη της Χημείας με το θέατρο και τον επαγγελματικό προσανατολισμό και αποτελείτο από: διαδραστικό μέρος, χημικό πείραμα, θεατρικό έργο και ανοιχτή συζήτηση με τους μαθητές.

Τα παιδιά  συμμετείχαν με πρωτοφανή ενθουσιασμό σε βιωματικές  δραστηριότητες με επίκεντρο τη Χημεία, μελέτησαν το φαινόμενο της πίεσης σε επίπεδο μικρόκοσμου και ανθρωπίνων σχέσεων, γνώρισαν τα χημικά στοιχεία και τις χημικές αντιδράσεις. Παράλληλα, παρακολούθησαν ένα θεατρικό έργο που αντιμετώπιζε με χιούμορ και συγκίνηση τον επαγγελματικό προσανατολισμού ενός εφήβου.

Ήταν ένας συνδυασμός της Επιστήμης και της Τέχνης του Θεάτρου που στόχευε στη σύζευξη των δύο αυτών πεδίων.

theatronio1 theatronio2

theatronio3 theatronio4