Αξιολόγηση των προσφορών για την εκπαιδευτική εκδρομή στη Λακωνική Μάνη

ΠΡΑΞΗ 18/29-2-2024

Θέμα:Αξιολόγηση των προσφορών για την εκπαιδευτική εκδρομή στη ΛΑΚΩΝΙΚΗ ΜΑΝΗ

Σήμερα Πέμπτη 29-2-2024, και ώρα 11: 00 π.μ, συνήλθε σε σώμα και συνεδρίασε στο γραφείο της Διευθύντριας του 5ου Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής «Λέλα Καραγιάννη», Ευρυδίκης Κωνσταντίνου, κλάδου ΠΕ02, η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών, η οποία ορίστηκε με την υπ’ αρ. πράξη 17/29-2-2024 της Διευθύντριας, για την ανάθεση της εκπαιδευτικής εκδρομής στη ΛΑΚΩΝΙΚΗ ΜΑΝΗ με παρόντες τους:

1. Πρόεδρος: Κωνσταντίνου Ευρυδίκη, Διευθύντρια
  2. Συνοδός εκπαιδευτικός:   Σκαλτσάς Ηλίας
  3. Συνοδός εκπαιδευτικός:   Μεταξάς Νικόλαος
  4. Εκπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων: Χριστόφορος Κουφαλιάς
  5. Εκπρόσωπος 15/μελούς Μαθητικού Συμβουλίου: Τόλης Γεώργιος (χωρίς δικαίωμα ψήφου)

Η επιτροπή προχώρησε στην αποσφράγιση και αξιολόγηση της εκδρομής ως εξής:

Κρίνοντας καθόλα νόμιμη την με την με αρ. πρωτ. 83/ 20-2-2024 προκήρυξη και αφού έλαβε υπόψη της την υπ’ Αριθμ. 20883 /ΓΔ4 /13-02-2020 (ΦΕΚ 456/τΒ ΄/13-02-2020) Υ.Α, περί  Εκδρομών-Εκπαιδευτικών επισκέψεων και μετακινήσεων μαθητών/τριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας, και τις προσφορές που έχουν κατατεθεί από τα ταξιδιωτικά γραφεία:

1. Manessis (τιμή ανά μαθητή 190 € για το ξενοδοχείο PORTO VITILO BOUTIQUE HOTEL),
  2. Zeppelinn tours (τιμή ανά μαθητή 140 € για το ξενοδοχείο AKTAION RESORTκαι 160€ για το ξενοδοχείο LIMENI VILLAGE HOTEL),
  3. Οnline Holidays. Gr (τιμή ανάμαθητή 195 € για το ξενοδοχείο PORTO VITILO BOUTIQUE HOTEL),
  4. At Holidays (τιμή ανάμαθητή 220€ για το ξενοδοχείο PORTO VITILO BOUTIQUE HOTEL),

Η διοργάνωση της εκπαιδευτικής εκδρομής ανατίθεται στο ταξιδιωτικό γραφείο Manessis το οποίο πληροί όλες τις προϋποθέσεις της προκήρυξης και την πλέον συμφέρουσα προσφορά ως προς το προτεινόμενο ξενοδοχείο. Η τιμή ανά μαθητή ανέρχεται στο ποσό των 190 €.

Το ταξιδιωτικό γραφείο Zeppelinntours είχε την πλέον συμφέρουσα οικονομική προσφορά, αλλά ΔΕΝ τηρούσε την 5η παράγραφο της προκήρυξης ως προς την περιοχή που έπρεπε να βρίσκεται το ξενοδοχείο, δηλαδή στο Καραβοστάσι ή στο Ν. Οίτυλο, γι΄ αυτό απορρίπτεται.

Για τον σκοπό αυτό συντάχτηκε η πράξη και αφού διαβάστηκε υπογράφεται ως εξής:

Η Διευθύντρια και                                                               Τα μέλη

Πρόεδρος της επιτροπής