Προετοιμασία εγγραφών των μαθητών της Γ΄ Γ/σίου στα Λύκεια

Παρακαλούνται οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών της Γ΄τάξης του σχολείου μας, που:

1. οι διευθύνσεις τους έχουν αλλάξει (από την ημέρα εγγραφής τους στο Γυμνάσιο)

2. η διεύθυνση κατοικίας τους δεν ανήκει στα όρια του 4ου Λυκείου Αγίας Παρασκευής

3. τα παιδιά τους έχουν αδέλφια που φοιτούν ήδη σε Λύκειο της Β΄Αθήνας

να αποστείλουν Υπεύθυνη Δήλωση, σε ηλεκτρονική μορφή (μέσω gov.gr), μέχρι 13/4/2022, στην οποία θα δηλώνουν την ακριβή διεύθυνση κατοικίας τους (οδός - αριθμός - περιοχή - Τ.Κ.) και θα τη συνοδεύουν με ανάλογο αποδεικτικό έγγραφο.

Σας υπενθυμίζουμε ότι η μόνιμη κατοικία των μαθητών αποδεικνύεται σύμφωνα με τα ακόλουθα δικαιολογητικά :

1) Απόδειξη λογαριασμού Δ.Ε.Κ.Ο.(όχι κινητό τηλέφωνο) ή

2) Αντίγραφο εκκαθαριστικού της οικείας Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ.) ή

3) αντίστοιχη σελίδα της φορολογικής δήλωσης, στην οποία δηλώνεται η μόνιμη κατοικία του κηδεμόνα.

Στην υπεύθυνη δήλωση, οι γονείς–κηδεμόνες των μαθητών να δηλώσουν την ύπαρξη αδελφών με τα στοιχεία τους (ονοματεπώνυμο-σχολείο-τάξη φοίτησης), που φοιτούν ήδη σε σχολεία της ΔΔΕ Β΄ Αθήνας, ώστε να τοποθετηθούν τα αδέλφια στο ίδιο ή συστεγαζόμενο - όμορο σχολείο (αν υπάρχουν).

Επίσης, αν οι γονείς γνωρίζουν ότι οι μαθητές θα συνεχίσουν σε ΕΠΑΛ, καλό είναι να το δηλώσουν.

Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι την ηλεκτρονική εγγραφή του μαθητή στο Λύκειο την κάνει ο γονέας με τα στοιχεία του Taxis, οπότε, παρακαλούμε, να αποστείλετε (σε ένα χαρτί) με τa παιδιά σας το ονοματεπώνυμο του γονέα/κηδεμόνα που θα γράψει το παιδί ηλεκτρονικά, ώστε να γίνει η κατάλληλη καταχώριση στο Myschool και να μην υπάρξουν προβλήματα ταυτοποίησης.