"Ναοί στο σχήμα τ' Ουρανού"

Οι μαθητές του Γ1 τμήματος του σχολείου παρακολούθησαν στο φιλόξενο χώρο του αναγνωστηρίου της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Αγίας Παρασκευής το βιωματικό εργαστήρι "Ναοί στο σχήμα τ' Ουρανού", το οποίο ήταν μια προσέγγιση της ποίησης του Οδυσσέα Ελύτη, και ειδικά του μεγάλου έργου του "Άξιον Εστί", μέσα από εικόνες, στίχους και δημιουργία κολάζ. Οι μαθητές επιστράτευσαν τη φαντασία, την ευρηματικότητα και το συναίσθημά τους και εξέφρασαν τις σκέψεις τους πάνω σε έννοιες που πηγάζουν μέσα από το έργο του Νομπελίστα ποιητή μας.

Το πρόγραμμα ως κύριο σκοπό έχει να δώσει μια διαφορετική διάσταση στη σχολική παιδεία και, πέρα από τη γνώση, την κρίση και την ανάλυση, να καλλιεργήσει την αισθητική αγωγή, την εκπαίδευση του βλέμματος, την ευαισθησία και τη φαντασία.

Α2B2

Γ2Δ2