Μακεδονίτικο αποκριάτικο γλέντι 2015

Η Αποκριά αντιπροσωπεύει για την Ελληνική παράδοση μια πολύ σημαντική χρονική περίοδο: τη μετάβαση από τον Χειμώνα-"θάνατο" στην Άνοιξη-"ζωή". Ήδη από την αρχαιότητα με τα κατ΄αγρούς Διονύσια και τα θεσμοφόρια έως τα νεώτερα καρναβάλια, την περίοδο αυτή ο Έλληνας αισθάνεται την ανάγκη να εκφράσει την ελπίδα του για την Άνοιξη που έρχεται.
Έτσι και εμείς διοργανώσαμε στο σχολείο μας, την Παρασκευή 20/2/2015, ένα αποκριάτικο Μακεδονίτικο γλέντι, καθώς, όπως είναι γνωστό, στη συγκεκριμένη ελληνική περιοχή, οι παραδόσεις και τα έθιμα της Αποκριάς έρχονται αναλλοίωτα από τα πολύ παλιά χρόνια. Η χορευτική ομάδα του σχολείου πρωτοστάτησε σ΄αυτό.
Πλέξαμε το γαϊτανάκι, χορέψαμε μιμικούς καθώς και άλλους μακεδονίτικους χορούς και κεραστήκαμε κοζανίτικο κιχί! Φυσικά ενδώσαμε και στην επιθυμία των παιδιών για σουβλάκι!!

Αποδείχτηκε ότι ο παραδοσιακός χορός με το δημοτικό τραγούδι, που αποτελούν ένα από τα σημαντικότερα και ζωντανότερα στοιχεία του λαϊκού μας πολιτισμού και δείχνει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο την ιδιομορφία αλλά και την ιδιοφυΐα ενός λαού, μπορεί να ενώσει και να ψυχαγωγήσει τα νέα παιδιά, παρόλο που έχουν συνηθίσει σε διαφορετικά και τις περισσότερες φορές σε ξενόφερτα ακούσματα στην καθημερινή τους ζωή.

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων για τη συμβολή του και το προεδρείο του 15μελούς αλλά κυρίως ευχαριστούμε όλους τους μαθητές του σχολείου μας για τη μεγάλη τους ανταπόκριση και την καθολική συμμετοχή τους στο ωραίο αυτό γλέντι!

Καλή Αποκριά, Καλή Σαρακοστή και ευχόμαστε γιορτές όπως η σημερινή να μπορέσουν να επαναληφθούν.

apok15-1 apok15-2

apok15-3 apok15-4