2012 - Γιορτή για την Εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Γιορτάστηκε και φέτος η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 με μια δραματοποιημένη παρουσίαση αποσπασμάτων από τα έργα του ποιητή Οδυσσέα Ελύτη «Άξιον Εστί, Τα Πάθη» και «Άσμα ηρωϊκό και πένθιμο για τον χαμένο Ανθυπολοχαγό της Αλβανίας».

Προηγήθηκε η γιορτή της Σημαίας και η παράδοσή της από τη Διευθύντρια κ. Στιβακτάκη-Μουδάτσου καθώς και η απονομή των Αριστείων και Βραβείων στους μαθητές που διακρίθηκαν για την επίδοσή τους κατά το σχολικό έτος 2011-12.

28α28b

28c28d

Η γιορτή ήταν ένας φόρος τιμής σ΄ όλους αυτούς που πολέμησαν στα χιονισμένα βουνά της Αλβανίας, που άφησαν εκεί την τελευταία τους πνοή κι έμειναν σε πολλές περιπτώσεις άταφοι σε απάτητες χαράδρες και κορυφογραμμές, σ? αυτούς που τραυματίστηκαν και έχασαν την αρτιμέλειά τους.

Η συμμετοχή του Ελύτη στον ελληνοϊταλικό πόλεμο το χειμώνα του 1940-41 έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ποιητική και ιδεολογική του διαμόρφωση και σήμανε την αρχή μιας νέας περιόδου στην πνευματική του πορεία. Η εμπειρία του πολέμου τον ώθησε να στραφεί πιο άμεσα προς την ιστορία και το συλλογικό αίσθημα στο έργο του.

Ο ίδιος σημειώνει:

?Η Αλβανία, για τη σωματική μου υπόσταση ήταν μια περιπέτεια αβάσταχτη, αλλά για την ψυχική μου όμως ιστορία, μια τομή βαθιά. (?) έγινε αιτία ο πόλεμος να συνειδητοποιήσω τι είναι ο αγώνας, ο ομαδικός πλέον και όχι ο προσωπικός. Θέλω να πω τι σημαίνει να μάχεσαι ενταγμένος σε μιαν ομάδα, που έχει ορισμένα ιδανικά, και να μάχεσαι κι εσύ γι? αυτά.?

Ο ποιητής κατέγραψε με τον ποιητικό λόγο του το αποκορύφωμα και το απόσταγμα ενός τιτάνιου ψυχικού, πνευματικού και ηθικού αγώνα μιας φυλής, που της έλαχε κάποτε ο κλήρος του πρωτοπόρου μέσα στην παγκόσμια εποποιία της άνθρώπινης κοινωνίας.

T΄αποσπάσματα παρακολούθησαν το ξέσπασμα του πολέμου, την πορεία προς το μέτωπο, τον αγώνα, τη θυσία, το θρήνο, την ελπίδα της ανάστασης.

28e28f

28h28i