Οδηγίες για ασφαλή επιστροφή στο σχολείο

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Για την ασφαλή επιστροφή των μαθητών στο σχολείο, μετά από καραντίνα, συστήνεται αδιάλειπτη και ορθή χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (KN95, N95, FFP2 ή ισοδύναμης) ή διπλής μάσκας, έως την ολοκλήρωση τουλάχιστον 10 ημερών από το θετικό τεστ (για ασυμπτωματικά κρούσματα) ή από την ημερομηνία έναρξης συμπτωμάτων (για τα συμπτωματικά κρούσματα) ή από την τελευταία επαφή με κρούσμα (ενδοοικογενειακές επαφές).

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΕΟΔΥ

Επίσης, συνιστούμε στους μαθητές/τριες που λαμβάνουν μέρος σε δραστηριότητες (σκάκι, χορωδία, ενισχυτική διδασκαλία κλπ) να φοράνε μάσκα ΚΝ95 προς αποφυγή μετάδοσης του ιού.

Όσοι/ες, δε, λόγω κρύου, παραμένουν σε κάποια διαλείμματα σε κλειστό χώρο, θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί ως προς την τήρηση των αποστάσεων και τη χρήση της μάσκας τους.

*Παρακαλούμε να μας αποστέλλετε τα Πιστοποιητικά Νόσησης ή Εμβολιασμού (παλιότερα ή νέα) με μέιλ ή με τα παιδιά*