Ειδικές Εκπ/κές ανάγκες-Παράλληλη στήριξη-ΕΒΠ-Σχολικός Νοσηλευτής

Εγκύκλιος προϋποθέσεων και διαδικασιών για Παράλληλη στήριξη, ΒΠ, Σχολ. Νοσηλευτή

Αν υπάρχουν Γνωματεύσεις από το ΚΕΔΑΣΥ, παρακαλούμε να τις καταθέσετε στο σχολείο μέχρι 30 Ιουνίου 2023 ή κατά τις θερινές εφημερίες.

Επίσης, για τους μαθητές που φοιτούν σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης, με διαγνωσμένη από αρμόδιο δημόσιο φορέα (ΚΕΔΑΣΥ, Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα, Δημόσιο Νοσοκομείο) αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, κατόπιν σχετικού αιτήματος των ασκούντων τη γονική μέριμνα, δεν υπολογίζεται ο βαθμός εξέτασης της διδασκόμενης δεύτερης ξένης γλώσσας στο γενικό βαθμό προαγωγής ή απόλυσης.

Συνεπώς, όσοι γονείς/κηδεμόνες μαθητών με Γνωμάτευση, δεν επιθυμούν να υπολογίζεται ο βαθμός της 2ης ξένης γλώσσας στον γενικό βαθμό, θα πρέπει να υποβάλλουν σχετικό αίτημα στη Δ/νση του σχολείου.