Σχολικός διαγωνισμός αφίσας

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΦΙΣΑΣ της Π.Ε.Β.

peb

Σας ενημερώνουμε ότι η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων σε συνεργασία με την Οργανωτική Επιτροπή του 4ου Συνεδρίου «Η Βιολογία στην Εκπαίδευση» διοργανώνει στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Συνεδρίου Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Αφίσας για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας με θέμα: «Η Ελλάδα και οι θάλασσές της: παρελθόν, παρόν και μέλλον» και σας προσκαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι οι μαθητές/μαθήτριες να ευαισθητοποιηθούν και να επιδείξουν ενδιαφέρον για θέματα θαλάσσιου περιβάλλοντος και θαλάσσιας ζωής, στοχεύοντας στην παραγωγή πρωτότυπων έργων που θα προβάλουν το πώς αντιλαμβάνονται οι ίδιοι ? και οι ίδιες ? την διαχρονική σχέση των Ελλήνων με την θάλασσα.

Όλα τα έργα θα παρουσιαστούν κατά την διάρκεια του Συνεδρίου (1-3/12/2017, Ράλλειο Γενικό Λύκειο Θηλέων Πειραιά) σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και με την λήξη του συνεδρίου τα έργα θα επιστραφούν στις σχολικές μονάδες. Όλες οι συμμετοχές θα λάβουν αναμνηστικό έπαινο για τη συμμετοχή τους και θα επιλεγούν για βράβευση πέντε (5) έργα με κριτήρια: τη συνάφεια με το θέμα, την αισθητική, την δημιουργικότητα, την πρωτοτυπία και την αμεσότητα μετάδοσης του μηνύματος. Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού θα γίνει στις 27 Νοεμβρίου 2017 και οι βραβευθέντες θα ειδοποιηθούν εγκαίρως ώστε εάν επιθυμούν να παρευρεθούν στην βράβευση. Η βράβευση των πέντε (5) επιλεγμένων έργων θα γίνει κατά την διάρκεια του Συνεδρίου σε ημέρα και ώρα που θα ανακοινωθούν σε επόμενη ανακοίνωση. Οι σχολικές ομάδες που θα βραβευτούν θα παραλάβουν από την Ο.Ε. βιβλία επιστημονικού ενδιαφέροντος προσφορά της Π.Ε.Β. και των Πανεπιστημιακών Εκδόσεων Κρήτης (Π.Ε.Κ.) για τις σχολικές βιβλιοθήκες των σχολείων τους. Επιπλέον τα βραβευθέντα έργα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα αλλά και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης του Συνεδρίου και της ΠΕΒ.

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

• Στον διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές/μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια, Επαγγελματικά Λύκεια και Ειδικά σχολεία). Στον Διαγωνισμό δεν γίνονται δεκτές ατομικές συμμετοχές αλλά μόνο συμμετοχές σχολείων.
  • Κάθε σχολείο μπορεί να συμμετάσχει στον διαγωνισμό αποστέλλοντας μέχρι τρεις (3) αφίσες.
  • Η συμμετοχή στον διαγωνισμό μπορεί να είναι ατομική ή ομαδική (μέχρι και 4 άτομα).
  • Ο διαγωνισμός ξεκινάει στις 3 Οκτωβρίου 2017 και λήγει στις 24 Νοεμβρίου 2017.
  • Η συμμετοχή στον πιο πάνω διαγωνισμό είναι προαιρετική και δωρεάν.

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

• Η αφίσα θα πρέπει να έχει τελική διάσταση εκτύπωσης μεγέθους σελίδας τύπου Α3 με κάθετο ή οριζόντιο προσανατολισμό.
  • Η αφίσα μπορεί να περιλαμβάνει συνδυασμό εικόνων, σκίτσων, ζωγραφικής, κολάζ, τεχνική graffiti κ.ά. Η αφίσα μπορεί να γίνει και με χρήση λογισμικού επεξεργασίας εικόνας και να σχεδιαστεί στον υπολογιστή ή στο χέρι. Η επιλογή των υλικών ή της τεχνοτροπίας (ζωγραφιά, κολάζ, κ.α.) είναι ελεύθερη. Συνθέσεις οι οποίες θα περιλαμβάνουν μόνο φωτογραφίες δεν θα γίνονται αποδεκτές.
  • Η αφίσα θα πρέπει να είναι πρωτότυπη δημιουργία. Σε περίπτωση που γίνεται χρήση μη πρωτότυπου υλικού για τις ανάγκες του έργου (κείμενα, φωτογραφίες, πληροφορίες από ιστότοπους κ.λπ.), θα πρέπει να συνοδεύεται από σαφή αναφορά στην  πηγή προέλευσης.
  • Στην αφίσα μπορεί να αναγράφεται το θέμα ή κάποιο σύνθημα με αφορμή το θέμα στα Ελληνικά ή Αγγλικά. Η αφίσα πρέπει να έχει σαφές μήνυμα και να γίνεται αντιληπτό το περιεχόμενό της από σχετική απόσταση. Στην αφίσα δεν επιτρέπεται να αναγράφονται  η τάξη/ το τμήμα και το σχολείο.

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΧΡΗΣΗΣ

Όροι συμμετοχής: Σας παρακαλούμε σημειώστε ότι τα έντυπα και όλες οι εικόνες που δημιουργούνται σε συνάρτηση με αυτό το διαγωνισμό αφίσας (συμπεριλαμβανομένων φωτογραφιών, βίντεο, συνεντεύξεις των συμμετεχόντων, κλπ.), μπορούν να δημοσιευθούν από τους διοργανωτές χωρίς να αξιωθεί κα?ία οικονο?ική ή άλλη απαίτηση από τους/τις συμμετέχοντες/-ουσες. Σε περίπτωση που κάποιος/κάποια από τους/τις δημιουργούς δεν επιθυμεί να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία ταυτότητάς του/της, μπορεί να το αιτηθεί ταυτόχρονα με την υποβολή του έργου. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό αυτόματα συνεπάγεται την αποδοχή των όρων της παρούσας προκήρυξης.