Συγχαρητήρια για τον Διαγωνισμό Εκφραστικής Ανάγνωσης

DSC 1238

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας που πήραν μέρος και εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας στον 1ο Διαμαθητικό Διαγωνισμό Εκφραστικής Ανάγνωσηςτο Σάββατο 17/4/2021. 'Ολοι οι μαθητές συμμετείχαν σε δύο γύρους, στον πρώτο με ένα γνωστό κείμενο, επιλεγμένο από τους ίδιους και στον δεύτερο με ένα άγνωστο κείμενο, επιλεγμένο από Επιστημονική Επιτροπή.

Στον Διαγωνισμό διακρίθηκε ο μαθητής μας Κων/νος Πολίτης, του Β3, καταλαμβάνοντας μία θέση στη δεκάδα του Τελικού. Οι υπόλοιποι μαθητές μας ήταν, στην πλειοψηφία τους, στην πρώτη 15άδα.

Η αναγνωστική πράξη στη λογοτεχνία, εκτός από την αισθητική απόλαυση που προσφέρει, αναδεικνύει την επικοινωνιακή διάδραση του αναγνώστη µε το κείµενο. Η Εκφραστική Ανάγνωση είναι η προσπάθεια να αποδώσει κανείς –και να µεταφέρει στον ακροατή- όχι µόνον το κείµενο που διαβάζει, αλλά και την ερµηνεία του, με ζωντανό και εκφραστικό τρόπο, ανάλογο με το ύφος του κειμένου, έχει, δε, ως στόχο την ανάδειξη χαρακτήρων, ιδεών και συναισθημάτων.