Εκπαιδευτικές δράσεις 2021-22

"Συμμετοχή σε μαθητικούς διαγωνισμούς και καλλιτεχνικά δρώμενα"

• Συμμετοχή στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών Ικανοτήτων "Πυθαγόρας", στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής 2022 και στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας. Στα Μαθηματικά διακρίθηκαν τρεις μαθητές. Στη Φυσική προκρίθηκαν και συμμετείχαν στη 2η φάση δύο μαθητές.
  • Στη Γεωμετρία υλοποιήθηκε η δράση «Τα τμήματα της Α’ ζωγραφίζουν Modrian», αξιοποιώντας τις καλλιτεχνικές δεξιότητες των παιδιών.
  • Σε συνεργασία με καθηγητές καλλιτεχνικών και φυσικής συμμετείχαν στη δράση «Σμιλεύοντας τον χρόνο, τη μάζα και το βάρος».
  • Επαφή με την τεχνολογία των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας με επίδειξη υπό κλίμακα αιολικής γεννήτριας και ηλιακών πάνελ από συνάδελφο Φυσικό μέλος της ΕΕΦ.
  • Συμμετοχή στη δράση «Προπόνηση δύναμης στην εφηβική ηλικία μέσα από την ολυμπιακή άρση βαρών» που την κατηύθυνε μέλος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και ζήτησαν να επαναλάβουν την εμπειρία τους.
  • Προετοιμασία μαθητών για τη συμμετοχή τους στις Εξετάσεις για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (Αγγλικά)
  • Διδασκαλία παραδοσιακών χορών
  • Συμμετοχή στη 15η Συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας του Δήμου με χορούς & έργα ζωγραφικής

05-21 17-15-06-331

2022-05-22 13-01-50-223

"Μετάβαση από και προς το Γυμνάσιο"

• Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου σε ΕΠΑΛ: Οργανώθηκε επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου στο ΕΠΑΛ Αγίας Παρασκευής, όπου ενημερώθηκαν από εκπαιδευτικούς  για τις δυνατότητες που θα τους προσφέρουν και να τους βοηθήσουν να κάνουν τις καλύτερες επιλογές σπουδών και εξειδίκευσης.
  • Σεμινάριο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού: Πραγματοποιήθηκε  συζήτηση - ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου με τον υπεύθυνο ΣΕΠ Β΄ Αθήνας, σχετικά με θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού.
  • Επίσκεψη και περιήγηση μαθητών Δημοτικού στο σχολείο - Συνεργασία με μαθητές της Α΄Γ/σίου: Σε συνεργασία με το 3ο Δημοτικό σχολείο Αγίας Παρασκευής οργανώσαμε επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ΄ Δημοτικού στο σχολείο μας. Στο πλαίσιο υλοποίησης της δράσης, έγινε προετοιμασία 10 μαθητών της φετινής Α΄ Γυμνασίου, τα οποία ανέλαβαν την ξενάγηση των μικρών μαθητών, ώστε να γνωρίσουν τον χώρο του Γυμνασίου μας, των εργαστηρίων και του τεχνολογικού εξοπλισμού που διαθέτουν, να έρθουν σε μία αρχική - στοιχειώδη επαφή με γνωστικά αντικείμενα της Α΄ Γυμνασίου και να ενημερωθούν για δράσεις και προγράμματα που υλοποιούνται. Οι μαθητές, επίσης, επισκέφθηκαν έκθεση έργων στο εργαστήριο  Τεχνολογίας και παρακολούθησαν  παρουσίαση πειραμάτων στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών.