Το θέατρο πάει ...σχολείο!

Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020

Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού
Μοσκωβ Σελημ

Το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ ΣΕΡΡΩΝ, ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Ιωαννίνων & η Θεατρική ομάδα ΠΑΠΑΛΑΝΓΚΙ θα παρουσιάσουν στον χώρο του σχολείου μας το έργο του ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΙΖΥΗΝΟΥ:

"Ο ΜΟΣΚΩΒ-ΣΕΛΗΜ"

Μια παρέα φίλων στις διακοπές, αφήνει τα κινητά τηλέφωνα και ανακαλύπτει το διήγημα Ο Μοσκώβ-Σελήμ. Τυχαία ή όχι, παρασύρεται από την ανάγνωση και αποφασίζει να το ζωντανέψει με ό,τι μέσο διαθέτει. Είναι, όμως, η φαντασία πιο δυνατή από την τεχνολογία; Και μπορεί ο λόγος και οι εικόνες που γεννάει να νικήσουν τις οθόνες;

Τo ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Σερρών, το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Ιωαννίνων και η θεατρική ομάδα ΠΑΠΑΛΑΝΓΚΙ ενώνουν τις δυνάμεις τους για μια παράσταση του έργου του Γ. Βιζυηνού. Αντλώντας υλικό και από την κοινή παράδοση των βαλκανικών λαών, η ομάδα των ηθοποιών μας μεταφέρει, με ευφάνταστο τρόπο, στην πολυπολιτισμική Θράκη και στην ταραγμένη ιστορία του 19ου αιώνα, συνδέοντας το χθες με το σήμερα.

Ο Μοσκώβ-Σελήμ του Γ. Βιζυηνού, το αριστούργημα αυτό της νεοελληνικής λογοτεχνίας, αποτελεί έναν ύμνο στη φιλία των ανθρώπων και των λαών. Ο Μοσκώβ-Σελήμ, που αφηγείται την ιστορία του σε έναν Έλληνα (τον συγγραφέα;) είναι ένας Τούρκος στρατιώτης, που μετά την αιχμαλωσία του σε κάποιον από τους ρωσο-τουρκικούς πολέμους, επιθυμεί να «γίνει» Ρώσος. Ταυτοχρόνως, το αφήγημα του Βιζυηνού, ίσως, είναι η πρώτη ιστορία ενός περιστατικού “bullying” της λογοτεχνίας μας: χωρίς να γνωρίζουν τι πέρασε στη ζωή του, όλοι θεωρούν “τρελό” τον Μοσκώβ-Σελήμ. Έτσι, μέσα από την διήγηση των περιπετειών του ήρωά του, ο συγγραφέας μας καλεί να ανακαλύψουμε τον Άλλον δίπλα μας και, τελικά, να κατανοήσουμε τον ίδιο μας τον εαυτό.